Ponad 100 członków Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Sosnowieckiej otrzymało błogosławieństwo do pełnienia posługi ceremoniarza i lektora w zgromadzeniu liturgicznym. Wręczono również dyplom „Ministranta Roku” za szczególne zasługi dla wspólnoty ministranckiej. Uroczystości sprawowanej 17 czerwca w sosnowieckiej Katedrze przewodniczył bp Grzegorz Kaszak.

Zjazd Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Sosnowieckiej jest zwieńczeniem całorocznej formacji ministrantów. W tym roku zjazd przypadł na dzień uroczystości głównego patrona Kościoła Sosnowieckiego – św. Alberta Chmielowskiego.

Bp Kaszak w homilii zwrócił uwagę na pragnienie Boga, który chce działać w świecie przez pośrednictwo człowieka:

– Liturgiczna Służba Ołtarza. Co oznaczają dla nas te słowa? Oznaczają to, że Bóg posługuje się człowiekiem. Chrystus chodząc po Ziemi Świętej wszędzie był otoczony przez ludzi. Powołał Apostołów, miał swoich uczniów, otaczały Go kobiety, które jak mówi Pismo Święte „usługiwały Mu”. Ale dlaczego Bóg potrzebuje człowieka? Bo chce mu zlecić pewne zadania. Chce, aby wykonywał pewne konkretne czynności. Jednak to, dlaczego Bóg chce się posługiwać właśnie naszymi dłońmi – moimi dłońmi – jest tajemnicą. Jak powiedział Pan Jezus do św. Faustyny, zrozumiemy to dopiero po śmierci. – powiedział sosnowiecki ordynariusz.

Jak zaznacza ks. Łukasz Tkaczyk, coroczny Zjazd Liturgicznej Służby Ołtarza to również znakomita okazja, aby docenić tych ministrantów, którzy są szczególni oddani służbie na parafiach:

– Wręczamy dziś także tytuły Ministranta Roku. Są nimi najbardziej wyróżniający się i sumienni ministranci z poszczególnych parafii w diecezji sosnowieckiej, którzy zostają zgłoszeni do tego tytułu przez swoich proboszczów lub księży-opiekunów. Jest to forma zauważenia i docenienia ich całorocznego zaangażowania w służbę przy ołtarzu w parafii. To także zachęta i motywacja dla pozostałych ministrantów, aby odpowiedzialnie wypełniać swoje zobowiązania. – podkreśla diecezjalny moderator LSO.

Po Liturgii w Katedrze uczestnicy Zjazdu Liturgicznej Służby Ołtarza wzięli udział w poczęstunku na placu przy świątyni.

Nie zabrakło również reprezentantów naszej LSO. Ministrantem Roku naszej parafii został SZYMON DZIEDZIC. Drugie miejsce zajął Bartłomiej Wtorek, a trzecie Krzysztof Lipa. Za szczególne zaangażowanie w życie LSO naszej parafii, wyróżnienie otrzymał Kacper Wiśniewski.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!

Więcej zdjęć na stronie: