Modlitwa błagalna za zmarłych, zwana “wypominkami” była praktykowana już w starożytności! Skąd wzięła się ta forma modlitwy za zmarłych? Dlaczego co roku przed uroczystością Wszystkich Świętych zamawiamy wypominki?

Wypominki to modlitwa połączona z wymienianiem imion i nazwisk naszych bliskich zmarłych: rodziców, krewnych, przyjaciół, współmałżonków, dzieci. Modlitwa ta odmawiana jest codziennie przez oktawę uroczystości Wszystkich Świętych w wypominkach jednorazowych, półrocznych i rocznych – odczytywanych przed niedzielnymi Mszami św.

Skąd wzięły się wypominki?

Wypominki mają początek w starożytnej liturgii. Odczytywano podczas niej tzw. dyptyki, na których zapisywano zarówno składających ofiarę, jak i tych, za których ona była składana. Ich odczytywanie trwało niekiedy bardzo długo, dlatego z czasem zastąpiły je krótsze memento (czyli wspomnienia).

Stopniowo przyjęła się też znana do dzisiaj praktyka odprawiania Mszy Świętych za zmarłych pokutujących w czyśćcu. Podczas każdej Eucharystii Kościół modli się za wszystkich, którzy odeszli z tego świata: Pamiętaj także o naszych zmarłych braciach i siostrach i o wszystkich, którzy odeszli już z tego świata. Dopuść ich do oglądania Twojej światłości (II Modlitwa Eucharystyczna).

Wyraz naszej miłości wobec zmarłych

Dzisiejsze wypominki, są kontynuacją starożytnych dyptyków i mają podobny sens. Przede wszystkim są one wyrazem miłości i jedności całego Kościoła: pielgrzymującego na ziemi i tego, który przeszedł już granicę śmierci. Pisząc imiona zmarłych na kartkach wypominkowych, a następnie je odczytując wyrażamy wiarę, że ich imiona są zapisane w  Bożej Księdze Życia

Podobnie jak w starożytności, do dzisiaj związane są one z Eucharystią. Za zmarłych wypisanych na kartkach wypominkowych odprawiana jest Msza św. Warto pamiętać, że wypominki nie są tylko i wyłącznie tradycją Kościoła. To modlitwa za zmarłych, aby zostali uwolnieni od grzechów i kar za grzechy. Oznacza to uwolnienie z czyśćca i wejście do nieba, czyli tego stanu życia, do którego wszyscy wierzący zdążamy.

Składając prośbę o wypominki pamiętajmy o tym, że to szczególny wyraz miłości i wyjątkowy sposób modlitwy za dusze tych, którzy już odeszli.

W naszej Parafii można już składać Wypominki za zmarłych – zmarłych bliskich naszemu sercu można wypisać na swoich kartkach lub też na specjalnie wydrukowanych na tę okoliczność, a które są wyłożone na stolikach przy wyjściach ze świątyni. W kościele chcemy wprowadzić wypominki również przed mszą o godz. 7.30. Prosimy więc w czasie wypisywania naszych zmarłych bliskich na kartkach zwrócić uwagę na:

• Miejsce wyczytywania (Kościół czy kaplica w Wielmoży)
  • Okres wyczytywania (jednorazowy, półroczny, roczny)
  • Wyraźną pisownie – szczególnie nazwisk (najlepiej dużymi literami)